Az amerikai gyártó január 31-én átadta az utolsó, 1574. legyártott Boeing 747-est, ezzel 55 év után leállt az ikonikus típus programja.
Stan Deal, a Boeing Commercial Airplanes elnök-vezérigazgatója a gép átadásán az eseményt történelmi napnak nevezte, tisztelegve a gyártó munkatársainak azon generációi előtt, akik életre hívták a 747-est, amely “összezsugorította a világot, és az első szélestörzsű repülőgépként forradalmasította az utazást és a légi árufuvarozást”. Az 1574. példányt a típus mai legnagyobb üzemeltetője, az Atlas Air üzemelteti majd.
A legelső Jumbo Jet 1969. február 9-én emelkedett először a levegőbe, az Egek Királynőjének is hívott négyhajtóműves típus új korszakot nyitott a kontinenseken és óceánokon átívelő légiközlekedés történetében. A bevezető légitársaság a Pan Am volt, amely 1970. január 22-én teljesítette az első kereskedelmi járatot a típussal.
A 747-es orr részén jellegzetes púpot alakítottak ki, ez a típus továbbfejlesztése során megnyúlt, és a légitársaságok a prémium osztályú utasok számára alakítottak ki előkelő elhelyezést benne.
A különleges dizájn eredeti célja az volt, hogy a megemelt pilótafülke alatt kialakítható az extra méretű terhek be- és kirakodására szolgáló felnyitható orr-rész, amely a típus áruszállítóként történő túlélését is jelentette a több mint öt évtizedes pályafutása alatt.
A Boeing a nagy befogadóképességű és hatótávolságú kéthajtóműves típusok térnyerése miatt megcsappanó kereslet miatt még 2020-ban döntött az értékesítés, majd később a gyártás és a teljes program leállításáról, miután 2016-ban elkezdte csökkenteni az összeszerelési rátát, és átállt a havi egy gépre, amelyet aztán kéthavonta egy példányra mérsékeltek.
Az utasszállító verzió gyártása már 2017-ben befejeződött, azóta csak áruszállító változatok készültek a megnyújtott, új szárnyakkal és új generációs hajtóművekkel felszerelt -8F változatból.
Az 1574 legyártott példányból jelenleg 385 van még forgalomban, ezek jelentős része eredetileg is cargo, vagy később áruszállítóvá alakított változat, 227 darab a -400-as, 131 pedig az újabb -8-as széria.
A legnagyobb üzemeltetők a Cirium adatbázisa szerint áruszállító légitársaságok, az Atlas Air 45, a UPS 41, a Cargolux 29 és a Kalitta Air 24 példánnyal.
A 747-8 Intercontinental változatból összesen 29 van kereskedelmi forgalomban, 19 a Lufthansa, 7 a Korean Air, 3 pedig az Air China flottájában, a régebbi -400-asból pedig 8 a Lufthansa, 2 az Air China és 1 az Asiana Airlines flottájában szállít még utasokat, néhány pedig VIP gépként szolgál.
A típus régebbi (-100-as 6 db, -200-as 16 db, -300-as 2 db és -SP 3 db) változataiból is forgalomban van még néhány, nagyrészt áruszállító, speciális feladatokra átalakított vagy VIP gépként.
A Boeing a köznyelvben “Air Force One”-nak hívott két darab, 747-200-asra épülő VC-25A leváltására készít még két 747-8 Intercontinental változatból VC-25B jelű repülőgépet az amerikai elnök szállítására. Ezeket azonban két, már korábban – egy csődbe ment orosz légitársaság – számára legyártott, de át nem vett példányból alakítják ki.
Címlapkép forrása: seattletimes.com
Forrás: airportal.hu