A tréning célja:
A résztvevőkben tudatosuljon az előrejelzési folyamatok fontossága, minőségének kockázati jellege, képesek legyenek az igényeket követő prognosztizálási eljárások fejlesztésére, kialakítására.
Témája:
A vállalati folyamatok eredményességét alapvetően befolyásoló előrejelzési gyakorlat problémáinak feltárása, az eljárások fejlesztési megoldásainak áttekintése, az ellátási lánc belső és külső kooperációjának javítása.
Kiknek ajánljuk:
Az interaktív tréning célcsoportját az ellátási lánc menedzsment kulcsszereplői képviselik. Főként az ellátási lánc/logisztikai folyamatok tervezési vezetői és funkcionális munkatársai, kontrollerei, a termelési programok és a kereskedelmi értékesítés tervezői, értékesítés és igény előrejelzők (forecasterek), a termékek kiszolgálásában és készletezésében érdekelt vezetők és munkatársak.
A tréning ideje és időtartama: 2022. | |
Jelentkezési határidő: 2022. |
Helyszín: 1066 Budapest, Teréz körút 38. |
A tréning szakmai vezetője: | Mondovics János (okl. gépészmérnök, okl. gazdasági mérnök, címzetes docens, ügyvezető – Bonitat Kft.) |
Részvételi díj: | 165.000 HUF + ÁFA |
1. nap
- Bevezetés: a koronavírus járvány okozta kihívások.
- A résztvevők által kitöltött felmérő lapok alapján a vállalatok előrejelzési gyakorlatának összemérése (benchmark – az első benyomások), észrevételek, következtetések.
- Néhány tipikus vállalati modell input és output tulajdonságai – kihívások az előrejelzési folyamatban. A résztvevők vállalati modelljeinek felrajzolása.
- A vállalati értékesítési (stratégiai) terv meghatározásának folyamata. Az értékesítési terv szegmentációja, frissítésének gyakorisága, gördülő tervezés. Top-down és Bottom-up megközelítés. A résztvevők gyakorlati megoldásainak összehasonlítása.
- A tervezés időhorizontjai: az értékesítési tervtől az igény tervezés felé. Az igénytervezés (demand planning) helye az ellátási lánc tervezési folyamatában. Az igénytervező elvárt kompetenciái (kompetencia készlet).
- Az igénytervezés bemeneti adatai:
- A termékek életgörbéjéből fakadó előrejelzési adat-tulajdonságok,
- A historikus adatok (gyűjtés, adatbázisok) és azok előkészítése, tisztítása, szűrése, elemzése. Értékesítési karakterisztikák, statisztikai elemzés,
- Az igénytervezésre ható termékcsoportosítási logikák (ABC, XYZ, FMR),
- Előrejelzési modellek és példák,
- Rövid távú akciók, promóciók, azok hatásai a készletezésre, termelésprogramozásra. Hatások reakció időn belül és kívül: mikor áll fejre a vevőkiszolgálási képesség? Az igények rövid távú „rángatásának” kockázatai.
- Az előrejelzés minőségének mérése, értékelése. Mérőszámok, a spontán és a rendszeres hiba (KPI-ok: FE, FCA, MPE, MAPE, MSE, MFE, MAD, Tracking Signal). Az előrejelzés beválása, a vevő kiszolgálási színvonal és a készletszintek összefüggései. A résztvevő gyakorlatában alkalmazott KPI-ok összehasonlítása.
2. nap
- Az igény előrejelzési adatok beépítése a vállalatirányítási rendszerbe, annak finomtervezési (rövid távú) funkciója kiszolgálására (MS Navision és SAP Demand Planning); a demand planning modulok paraméterezése, rugalmas testreszabása.
- Az előrejelzési gyakorlat és a vállalati rendszer folyamatainak fejlesztése (úton a kollaboratív tervezés felé):
- Az előrejelzés hozzáadott értékének elemzése (Forecast Value Added Analysis – FVAA),
- Az előrejelzés vállalati folyamatokba való beágyazottságának és hatékony működtetésének vizsgálata; javaslat a hatékonyabb működtetésre:
- a progresszió nézőpontja: a vállalat „ahogy van” állapota, a „lenne” állapot” és az „előre vezető út”,
- az előrejelzés négy vezetési dimenziója (működési integráció, az előrejelzés megközelítése – felfogás, rendszerek, teljesítménymérés) menti kidolgozottság, igényesség négy fokozata,
- az előrejelzés vállalati folyamatainak fejlesztését szolgáló audit példája; a teljesítmény serkentése (FC Champion),
- a résztvevők vállalatai előrejelzési kultúra térképének felrajzolása; összehasonlítás, elemzések, tanulságok.
- Az előrejelzést támogató technikák:
- Kereskedelmi piaci mozgástér elemzése és döntés előkészítése;
- Promóció tervezése és értékelése;
- VMI, EDI, ECR és CRM eszközök.
- A gyártási és logisztikai rendszer optimumát kereső (szimulációs modellezés) eljárások és a rendszer kibocsátási követelményeinek (igény előrejelzés) összefüggései.
- Zárszó: a koronavírus járvány következményeinek lehetséges kezelése.
Tréningfelelős: | Bagi Éva Mobil: +36 (20) 223-7761 Tel.: +36 (1) 484-6414 E-mail: e.bagi@mle.hu |
Felnőttképzési nyilvántartási szám: B/2020/002072