A SmartMANFest eseménysorozaton belül második állomásunk a Varinex informatikai Zrt.-nél tett látogatásunk volt. Kettős céllal szerveztük meg tagjaink számára ezt a bemutatót. Egyrészt szerettük volna jobban megismerni a mára nagy népszerűségnek örvendő 3D nyomtatás ipari célokra gyártó szegmensét, másrészt kerestük azokat a pontokat amelyek mentén a logisztikára gyakorolt hatását elemezhettük.
A Magyar Logisztikai Egyesület csoportját Falk György úr a Varinex Zrt. alapítója, jelenlegi stratégiai igazgatója fogadta. Bevezető előadásában bemutatta cégét az 1989-es kezdeti lépésektől a máig elért fejlődésig, eredményekig. Egészen frissek még a 2023-as év nagy fejlesztései. Ezek a technológiák már üzembiztosan, megtekinthetően működnek a cégen belül. Kifejtette, hogy nagy örömére szolgált, amikor a Ipar 4.0 Nemzeti Technológiai Platform Szövetség alakulásakor a Varinex Zrt. által is képviselt additív gyártási technológia nagy arányú támogatást kapott a tagságra. Szívesen képviselik a Szövetséget és vesznek részt a SmartMANFest eseménysorozatban is.
A cég fejlődéstörténetéhez tartozik, hogy mára nem csak gyártással, hanem egyes géptípusok forgalmazásával is foglalkoznak. ennek hatására szolgáltatási portfoliójuk a gépek karbantartásával, szervízelésével, távoli technológiai tanácsadással is bővült. A 3D technológiában gondolkodók számára akár próbaidőszakot is biztosítanak az egyes rendszerek gyakorlatban történő megismeréséhez.
Nemzetközi kitekintést tekintve elmondható, hogy a 3D nyomtatás a 4. ipari forradalom technológiái között, mint additív manufacturing is szerepel. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy egyre több különböző technológiai eljárás létezik a szakterületen belül. A Varinex Zrt.-nél ezek közül hét technológia érhető el az ipari megrendelők számára.
Amiben a technológia követi a megelőző korszakok gyártási technológiáját az az olvasztott alapanyag fázisátalakulása. Amiben az innovációja leginkább megmutatkozik, hogy képes a szubtraktív eljárások kiváltására. Elterjedéséhez egyértelműen ara van szükség, hogy a gyártásban gondolkodók/tervezők szemlélete kiterjedjen a 3D nyomtatási megoldások irányába is. Utóbbi folyamat elősegítésében a Varinex Zrt. készséggel áll rendelkezésre mindenki számára. A laboratóriumi tisztaságú körülmények között készített egyedi vagy sorozatgyártású elemek a technológia bemutatása mellett önmagukért is beszélnek.
Második előadónk Fehér Zoltán úr a Varinex Zrt. ügyvezető igazgatója a technológiai lehetőségek bemutatása után beszélt a 3D nyomtatás hatékonysági gazdaságossági előnyeiről. Utóbbiak egyáltalán nem nevezhetők másodlagos szempontoknak, amikor az előnyös tulajdonságokat keressük. A technológiák részletes bemutatása mellett elhangzott, hogy mintegy óránként 10.000EUR nagyságrendű értékben végzik gyártási tevékenységüket. Felhívta rá a figyelmet, hogy bár impozáns számnak tűnik, mégis érvelni kell mellette. A 3D nyomtatás egyre nagyobb hírnévnek örvend, ezért egyre nagyobb zajból kell kiválasztani a megfelelő gyártó partnert. Sok a hobby szintű technológiával ipari színvonalú kiajánlást adó szereplő. Mindenféleképpen fontos a megrendelő oldali edukáció, hogy ne veszteséges projektekbe fussanak bele végül.
Amikor a logisztikai szempontból szeretnénk megvizsgálni a 3D nyomtatás előnyeit a következőket szükséges figyelembe venni. Beszerzési oldalról jóval koncentráltabb anyagkészletben kell gondolkodni. Akár az alapanyagok, akár a segédanyagok tekintetében a biztonsági készletek rendkívül csekély mértékűek a gyártáshoz tervezett anyagmennyiségekhez képest. Ebből adódóan a fogyó cikkek raktári hely igénye is alacsony mértékű. A technológia CAD tervezés 3D eredetit igényel, tehát nincs a gyártmányhoz kapcsolódó szerszám készítés és annak tárolási igénye sem. Utórendelés esetén bármikor lehívható a kért munkadarab. Itt gondolni kell az akár hosszú időre vállalt garanciális kötelezettségekből eredő alkatrész utánpótlásra is. Annak sem szerszámát, sem előregyártott készletét nem kell megképezni és tárolni. Ugyanakkor lényeges a technológia validálása és implementálása a gyártó rendszerébe. Ezzel jogi akadályok hárulnak el az időben eltérő alkalmazhatóság elöl. Érdemes átgondolni a folyamatos fejlesztésű gyártmányok esetében is, hogy minden egyes kisebb módosulás esetén új gyártó szerszámokat készítsünk és tároljunk a régebbeikkel együtt vagy virtuálisan tárolt és átszerkesztett CAD minták segítségével dolgozzunk. Fröccsöntés technológiájával összehasonlítva jelentős átfutási idő rövidülés mutatható ki. Megfelelő helyre telepített 3D nyomtatással a technológia képes enyhíteni azokat az ellátási lánc zavarokat, amiket a közelmúltban számos eltérő okból megtapasztalhattunk, és a termelő cégeknek hasonló problémákat okozott. Az onshoring termelés egyre inkább fontos opció lesz az ipar számára.
A gyakorlati bemutatót Hermán Balázs úr, értékesítési tanácsadó részletes technológiai ismertetőkre felépített túravezetése tett igazán élménygazdaggá. A bemutató nap során a CAD modellek alapján működő technológiáikat tekintettük meg. Felmerülő kérdéseinkre a technológia legmélyebb részleteibe elmerülő alaposságú válaszokat kaptunk. A Varinex Zrt.-nél alkalmazásban lévő technológiák közül a Stratasys FDM és PolyJet technológiáit és az EOS-féle SLS technológia gépeivel, használt anyagaival és a minta termékeken keresztül a gyártóképességeivel ismerkedtünk meg részletesen.
Köszönjük szépen a részletes bemutatót és a Varinex Zrt. kollégáinak csoportunkhoz való szíves hozzáállását!