„Minden évben az aktuális kihívásokra keressük a tudományos-szakmai válaszokat, idén az együttműködési lehetőségeket elemezzük a polgári logisztikával, a védelmi iparral és nemzetgazdasági szereplőkkel” – emelte ki dr. Lippai Péter dandártábornok a logisztikusok napján rendezett konferencián.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar (NKE HHK), a Magyar Katonai Logisztikai Egyesület (MKLE), a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) és a Magyar Hadtudományi Társaság Védelemgazdasági és Logisztikai Szakosztály (MHTT) közösen szervezte meg a tanácskozást annak érdekében, hogy a logisztikai szakemberek áttekintsék a haderő logisztikai támogatásának aktuális kihívásait és főbb feladatait.
Dr. Keszthelyi Gyula nyugállományú dandártábornok, az MKLE elnöke felhívta a figyelmet, hogy a Katonai Logisztika című periodika szakmai publikálásra ad lehetőséget az NKE HHK hallgatói és doktoranduszai számára. Az egyesület tevékenységéből pedig kiemelte A Katonai Logisztika története 1945-től könyv megjelenését, a katonai toborzás területén végzett munkájukat, illetve a Prof-T-Ability bajnokság megszervezését.
Dr. Doór Zoltán az új Magyar Logisztikai Stratégia kihívásairól tartott előadást. Szerinte akkor lesz hazánk a logisztikai szektorban sikeres, ha az új globális technológiákat (mesterséges intelligencia, gépi tanulás, kibővített és virtuális valóság), valamint a fenntartható technológiák zöld logisztikáját alkalmazza, és résztvevője a körkörös gazdaságnak. „A modernizált infrastruktúra, az innovatív technológiák és a környezettudatos megoldások együtt teszik lehetővé, hogy az ország logisztikai központtá váljon Közép-Európában, miközben megfelel az uniós és globális fenntarthatósági célkitűzéseknek” – hangsúlyozta az MLE elnöke.
Dr. Sári Gábor alezredes a HVK Logisztikai Csoportfőnökség képviseletében részletezte a megváltozott biztonsági környezet hatásait a katonai logisztikára, melyek alapján megkezdődött a Magyar Honvédség logisztikai rendszerének strukturális átalakítása. Az MH Összhaderőnemi Műveleti Parancsnokság megalakulásával újra létrejött az összhaderőnemi logisztikai képesség, vagyis hadműveleti szintű műveleti logisztikai elem. Az osztott műveletek során a szárazföldi erők területellenőrzési feladataikat elsősorban a területvédelmi csapataikkal együttműködve, azokra támaszkodva hajtják végre, ők képezik a védelem alaphálózatát. A területvédelmi erők alkalmazása a logisztikai támogató rendszerrel szemben is új követelményeket támaszt.
Kiemelte, hogy a logisztikai támogatás digitalizált feladatrendszerét tekintve két egymástól jól elkülöníthető, de egymással szoros kapcsolatban lévő funkcionális területből épül fel. Első területként az adminisztratív és információs, míg másodikként a műveletek logisztikai támogatásához rendelt feladatrendszer azonosítható. A logisztikai digitális képességfejlesztés célkitűzéseinek eléréséhez a két feladatrendszert ugyan egymástól elválasztottan kezelő, de az azok közötti átjárhatóságot, a szimbiózis meglétét biztosító digitális fejlesztések szükségesek. Előadásában kitért továbbá a logisztikai kiképzés, képzés, oktatás átalakítására; a logisztikai fejlesztések irányaira és a logisztikai támogatás korszerűsítésének kritikus elemeire is.
A Magyar Védelmi Ipari Szövetség együttműködési lehetőségeiről tartott előadásában dr. Veron Zsolt, a szövetség főtitkára ismertette az állami és magántulajdonú, valamint nemzetközi védelmi ipari vállalatok szervezeteit, kapcsolódásait. Hazánkban számos külföldi tulajdonban levő hadiipari vállalat van jelen, de az utóbbi időben felértékelődött a magyar tulajdonban lévő védelmi ipari gyártók jelentősége. Az N7 Holding Zrt., a HM Ei Zrt., a VEX Zrt., a VIKI Védelmi Innovációs Kutatóintézet és a szövetség szoros együttműködése biztosítja a védelmi ipar hatékonyságának növelését. A szövetség fő feladatai közé tartozik az iparági együttműködés, szakmai közreműködés megteremtése, valamint a hálózatépítés, a koordináció és a képviselet.
Dr. Taksás Balázs őrnagy, az NKE HHK katonai műveleti logisztika mesterképzési szak szakfelelőse részletesen bemutatta a katonai logisztikai felsőoktatás reformját. Hangsúlyozta, hogy a hazai katonai logisztikai oktatás mellett az NKE Műveleti Logisztika Tanszék ad helyet a NATO különböző szintű logisztikai képzéseinek (NLIC, NLOC, RMSD, HNS) is.
„Az orvosi eszközök beszerzése a háborúk és természeti katasztrófák időszakában kihívások elé állítják a beszállítókat is” – jelentette ki Fazekas Gergely, a Suppline Kft. ügyvezetője. Nemzetközi háborús tapasztalatait ismertetve felhívta a figyelmet, hogy háborús körülmények között az egészségügyi személyzet és infrastruktúra is potenciális célponttá vált, így a normaidő szerinti MEDEVAC elhúzódik, csak éjszakai kimenekítés lehetséges, stacioner kórházakkal nem lehet számolni, az egészségügyi eszközök próbájára, fejlesztésére nem marad idő.
A katonai logisztikai felkészítés időszakban még van lehetőség konszignációs szerződések megkötésére, stratégiai készletezésre-gyártásra, rögzített hadiipari beszállítók körének bővítésére, többnemzeti összefogásra. Álláspontja szerint új földalatti kórházak (7,6 méter x 2,5 méteres modulok) kiépítésére, stabilizációs pontok kialakítására is szükség lenne, miközben más strukturális ellátó rendszerekre is igény van.
A konferencia szünetét követően Baráth István (MKLE) moderálásával kerekasztal-beszélgetésen Deme László helyettes államtitkár, nemzeti hadfelszerelési igazgató, dr. Veron Zsolt, a Védelmi Ipari Szövetség főtitkára, dr. Keszthelyi Gyula nyugállományú dandártábornok, az MKLE elnöke és dr. Doór Zoltán, az MLE elnöke vitatták meg az előadásokban felvetett javaslatokat. A beszélgetés résztvevői aláhúzták, hogy a katonai logisztikában a polgári, nemzetgazdasági, állami szereplők mellett a szakmai egyesületek is jelentős szerepet játszanak a közös gondolkodás, kutatás, publikálás területén.
Forrás: honvedelem.hu, dr. Derzsényi Attila alezredes
Fotó: Németh-Zsohár Agnieszka őrnagy és a szerző