fbpx
Ellátogattunk a DECATHLON Logisztika Magyarország központi raktárába

Ellátogattunk a DECATHLON Logisztika Magyarország központi raktárába

2024. 04. 25-én Hatvanban jártunk a DECATHLON Logisztika Magyarország központi raktárában. Az egész napos céglátogatás programja alatt megismerkedhettünk a cég történetével, logisztikai területeinek működésével és a közel jövő fejlesztési területeivel.

Csoportunkat Csesznegi – Fényes Zsuzsanna logisztikai HR vezető és Cserhalmi Zsolt B2B területekért felelős igazgató fogadta. Minden részletre kiterjedő előadásukban bemutatták a DECATHLON történetét. A céget 1976 júliusában alapították. Az alapító tulajdonos Michel Leclercq úr volt, aki széles kiskereskedelmi tapasztalataira alapozva egy tisztán sport termékekre fókuszáló áruházat nyitott meg a franciaországi Englosban. Mai napig ez az egység az egyes számú üzlet a DECATHLON hálózatában.

1986-ban jelent meg első saját termékük. Nem véletlenül a Franciaországban nemzeti sportnak számító kerékpárra esett a választásuk. Ezen túlmenően azt az alapítói koncepciót is szerették volna bizonyítani, hogy megfelelő árképzéssel közelebb lehet kerülni  a sportszerető piaci szegmenshez. Az elgondolás továbbvitelével alakult ki a DECATHLON „kék termék” kategória.

1996-ban indult útjára az azóta is tőrtelen népsűrűségnek örvendő Quechua termékcsalád.

2005-ben kezdődött a DECATHLON magyarországi története. Az első áruházat Budaörsön nyitották meg. 2008-ban a felmerülő vásáróli igényekre már bővíteniük kellett.

2010-ben regionális raktár szerepkörrel megnyitották látogatásunk helyszínét, a hatvani logisztikai központot. Ez a raktári egység mind területi, mind technológiai képességei tekintetében folyamatos fejlesztési projekteken van túl. Legutóbbi fejlesztésük a picking tevékenység folyamatos robotizációja.

Beszámoló a galéria alatt folytatódik…

A DECATHLON európai logisztikai rendszerét kilenc különálló, CAC elnevezésű központi raktárára alapozza. Ezek fogadják a globálisan elhelyezkedő gyárakból érkező termékeket. A regionális raktáraikat ezekből az egységekből látják el lehetőleg intermodális megoldásokkal, minél inkább figyelembe véve a szállítás környezetbarát megoldhatóságát. A hatvani raktárba többnyire Észak-franciaországi CAC egységekből érkezik a beszállított áru.

A magyarországi központ CAR titulussal regionális központnak számít. Ebben a minőségében több termékkört is kezel. Az egyik ilyen a már említett központi raktárak felől érkező globális cikkek köre. A másik fontos csoport az úgynevezett különleges beszállítású áruk köre. Ezek az áruk regionálisan kerültek belistázásra a DECATHLON által forgalmazott cikkek közé. Magyarországon ilyen termékeknek minősülnek például a Biotech, Cartographya, Vape termékei.

A hatvani raktár az ellátási láncában két nagy területre fókuszál ezek a B2B és a B2C területek. Előbbi kezeli a regionálisan hozzá tartozó áruházak áruforgalmát. 46 áruházat látnak el. Ezek közül 24 magyar, 13 szlovák, 5 osztrák, 4 szerb területen található. Feladatai közé tartozik még az Isztanbul mellett elhelyezkedő török raktár időszakos ellátása is. A szállítási folyamatokban részt vevő partnerek felé a hatvani raktár írja ki a tendereket.

A raktár területe jelenleg öt csarnokból áll. Ezek összterülete 30000m2. A raktározás technológiáját, a felmerülő vevői igények és a kezelt cikkek tulajdonságait figyelembe véve magasraktári, polcsoros, illetve AGV egységek segítségével, GEEK+ technológiára alapozott, robotizált területekkel látják el. Utóbbiban 1100 telepített polc egységet mozgat 110 AGV robot az informatikai rendszeren keresztül közvetített utasítások alapján. A put away állomásokon töltik a polcokat, a 12 picking állomáson keresztül szolgálják ki a vevői igényeket. Hatékonysági mérések alapján döntötték el, hogy melyik cikkek kerülhetnek be az automata raktári terület polcaira és melyikeket kell másik technológiát alkalmazva kezelni. A cikket RFID technológiával felszerelt címkékkel látják el. A saját termékek esetében ezek már gyártáskor a termékbe kerülnek. Külső beszállító esetében a címkék hozzárendelését a DECATHLON végzi. Az RFID technológiának köszönhetően a cikkek útja végig követhetővé vált és a logisztikai folyamatokat is jelentősen hatékonyabbá tette. Kereskedelmi egységek esetén bizonyos fokig áruvédelmi funkciót is ellát.

A B2C folyamatokat az online csatornákon érkező rendelések kiszolgálására használják. Mintegy 4000m2-en, 60 kolléga látja el ezeket a feladatokat. Napjainkban az erre a területre érkező megrendelések aránya 75-25%-ban oszlik meg a magyar, illetve a szlovák piac között.

A DECATHLON az utóbbi időszakban átgondolva belső folyamatait és a környezetéhez való viszonyát átfogalmazta küldetését. Önmagukat négy fogalom segítségével határozzák meg. Ezek a Vitalitás, Felelősségtudat, Nagylelkűség, Hitelesség. Az általuk gyártott és forgalmazott termékek 40%-a mára elérte az Ecodesign minősítést és céljuk, hogy ez az arány minél előbb tovább növekedjen.

A cégbemutatók alkalmával megszokott prezentáció és területi bejárások után nem mindennapi élményben volt része látogató csoportunknak. Vargáné Fekete Éva képzésvezető jóvoltából, két kisebb csoportra osztva kipróbálhattuk magunkat a gyakornokok számára felépített képzési terv egyes állomásain. Megtapasztaltuk a picking folyamatok kihívásait polcsoros, illetve automatizált raktári környezetben is. Szakemberek felügyelete mellett valós rendelések összekészítését végeztük áruházak számára, illetve online terület esetén személyek részére. Talán nem túlzás azt állítani, hogy kézzelfoghatóvá vált számunkra a robotika logisztikában betöltött szerepe. Gyakorlati képet kaptunk az RFID rendszer működéséből is. Érzékelhettük, hogy milyen nagy hatékonysággal képes kiszűrni a hibás feladatmegoldást és segíteni a raktári dolgozók munkáját akár klasszikus picking, akár G2P folyamatot végeztünk.

Minden tervezés és előkészület ellenére léteznek standard egyeségekben nem csomagolható, úgynevezett „amorf” termékek is. Ezek számára a DECATHLON egy igény szerinti csomagolódobozt készít egy rövid befoglaló-méret levételi procedúra után. Néhány ilyen jellegű csomag elkészítésében is részt vehettünk.

Tüzetes bemutatót kaptunk a dock területek beérkeztetési és kiadási folyamataiból is. Ezeken a területeken a csoportos RFID kezelés, valamint a kódolvasó technológiák modern eszközeivel és azok hatékony használatával ismerkedhettünk meg. A műszak nyugalmának megtartása és a logisztikai folyamatok zavartalan bonyolíthatósága érdekében ezeken az állomásokon nem vettük át az eszközök kezelését.

Nagyon szépen köszönjük minden képző és operátor munkatárs türelmét és a csoportunkhoz való hozzáállását! Kijelenthetjük, hogy ezek a gyakorlati elemek valóban képzés értékűek voltak a felsőfokú logisztikai menedzser hallgatóink számára.

A tartalmas napot egy beszélgetéssel zártuk le. Ennek keretében megosztottuk egymással a gondolatainkat az igazán élménygazdagra sikerült szakmai nap végén. Csoportunk tagjai elmondhatták meglátásaikat, véleményeiket a DECATHLON raktárban megtapasztalt technológiai és humánkörnyezettel kapcsolatban. A beszélgetés során sok olyan részletre is kitértünk, amik közelebbi kapcsolatba hozhatják a céglátogatáson részt vevő feleket. A Magyar Logisztikai Egyesület nevében kijelenthetjük, hogy részünkről utóbbi biztosan megtörtént.