fbpx
Katonai Logisztikai bemutatónap a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandárnál – Beszámoló

Katonai Logisztikai bemutatónap a tatai MH Klapka György 1. Páncélosdandárnál – Beszámoló

A Magyar Logisztikai Egyesület szakemberekből és Felsőfokú Logisztikai Menedzser hallgatókból álló csoportjával meglátogatta a Magyar Honvédség Klapka György 1. Páncélosdandárt. Látogatásunk célja a dandár új eszközeinek, kiképzési lehetőségeinek és a logisztikai háttérfolyamatainak megismerése volt.

Tóth István ezredes, dandárparancsnok köszöntője után félnapos programunkat két szakmai előadás meghallgatásával kezdtük. Dandárparancsnok úr bemutatta a dandár történetét megalakulásától a napjainkig tartó időszakig. Megismerhettük a dandár szervezetei felépítését, megfelelőségét a NATO szervezeti betagozódáshoz. A közelmúlt haderőfejlesztésének egyik kiemelt területe a dandár modernizációja volt. Ez a folyamat még nem zárult le. Jelenleg is tart. Mind a harci eszközök, mind az azokat ellátó, kiszolgáló eszközök beszerzésével és rendszerbe állításával. Ezekhez kapcsolódóan minden területen fejlesztéseket kellett végrehajtani. Így a laktanya területén található épített infrastruktúra is átalakítást igényelt. Új tároló hangárok és karbantartó csarnokok is létesültek a korábbi technológiákat kiszolgáló épületek helyén. Az infrastrukturális beruházások kivitelezése szintén egy részben folyamatban lévő projektet jelent. Megújultak a személyi állományt kiszolgáló épületek is. Így egy modern kiképző központ is részét képezi a laktanyának.

Károlyi Dezső alezredes a páncélosdandár logisztikai főnöke előadásában bemutatta az alakulat zászlóaljaiban fellelhető logisztikai feladatokat ellátó alegységeket, illetve magát a dandárban helyet kapó logisztikai zászlóaljt is. Beszélt az alakulatnál történt logisztikai fejlesztésekről is. Utóbbiak közül kiemelte a 2000 m2 alapterületű új raktárcsarnokot, amiben az új polcrendszer segítségével a szakanyagok tárolása kezelése és leltározása is jóval hatékonyabban tud megtörténni a korábbiaknál. Kiemelte, hogy a katonai logisztika területén az egyik legnagyobb eltérés a civil logisztikához képest annak mérhetőségében van. Itt a nem a költésghatékonyság, hanem a végrehajtás sikeressége a legfontosabb mutató. Ennek tükrében szó esett az új harci járművek beszerzéséhez tartozó szállítójárművek rendszerbe állításról, illetve a civil szolgáltatóként bevont vasúti szállítási megoldásokról is.

Mindkét előadáshoz sok kérdés érkezett a hallgatóság felől. Elmondhatjuk, hogy minden kérdés esetében előadóink nagyon készségesen és kimerítő alapossággal válaszoltak.

Az előadások után csoportunk betekintést kapott a gyakorlati területeken zajló folyamatokba is. Megnéztük az újonnan kialakított képzőközpontot, amiben az új beszerzésű harci eszközök kezelésének fogásait lehet elsajátítani. A szimulátorok azonos felépítésű szerkezeti elemekből, illetve a hozzájuk tervezett informatikai környezetből állnak. Ezekkel a képző eszközökkel élethű feladatokon keresztül sajátíthatják el a katonák harci feladatok megoldásainak mikéntjét. A rendszerek pontos, részletes elemzést adnak a feladatvégrehajtásról. Így a hibák könnyen feltárhatók és költséghatékonyan kijavíthatók még éles eszközök használata nélkül.  Lehetőség van egyénre szabott képzéstől egészen több egységből álló, komplex feladatok végrehajtását igénylő egységek képzéséig. A rendszer teljes felállása után különböző fegyvernemek összehangolt feladatait is képesek lesznek a szimulációs térben végrehajtani.

Az első eszköz bemutató keretében megnézhettük a logisztikai zászlóalj állományában lévő kiszolgáló járműveket. Ezek a gépek nagyban meghatározzák a dandár feladatellátó képességét. A logisztikai feladatok megoldására képes telepíthető eszközök nagymértékben növelik a rendelkezésre állás lehetőségét. Csökkentik a terepre való felvonulás idejét és rövidítik a műszaki beavatkozáshoz szükséges időintervallumot is. Az állomány önjáró darukból, nehéz darukból, önrakodó, szervízműhely, ivóvíz, üzemanyag szállító teherautókból áll. A túlméretes, nagy tömegű harci járművek számára speciális vontatók és trélerek is beszerzésre kerültek. Utóbbiak 3,7m szélességű, 100t össztömegű rakománnyal képesek a rendeltetési helyre közlekedni. Minden esetben speciális kisérettel és az egyeztetett esti órákban történik konvojok mozgatása. Nagyobb egységek települése esetén civil vasúttársaságokkal egyeztetve, tervezve történik a szállítások megszervezése.

Megnézhettük a Gidrán, Leopard2A4, Leopard2A7, PZH 2000 bemutatóit is. A harcjárművekkel kapcsolatban több olyan logisztikai természetű kérdésben is tájékozódhattunk, mint a tárolási, karbantartási, javítási feladatok hely, gép vagy alkatrész igénye. Utóbbival kapcsolatban vendéglátóink a katonai beszerzési folyamatok sajátosságaira is felhívták figyelmünket.

Nagyon szépen köszönjük a látogatásunkra biztosított lehetőséget!

Reméljük a következő fejlesztési fázisok eredményeit is megtekinthetjük majd!